Feldenkrais metodas – tai unikalus požiūris į žmogaus judėjimą, mokymąsi bei pokytį, išpuoselėtą Mošė Feldenkraiso. Metodas yra paremtas fizikos, neurologijos bei psichologijos principais bei sąlygomis, kurių metu nervų sistema geriausiai mokinas. Feldenkrais metodas yra vertinamas dėl savo poveikio gerinant laikyseną, lankstumą, koordinaciją, atletinius bei artistinius gabumus bei padeda tiems, kas turi judėjimo sunkumų, jaučia lėtinį skausmą bei įtampą (įskaitant nugaros skausmą ir kitas ligas), taip pat ir nervines, vystymosi bei psichologines problemas.
Smegenų žievėje glūdi daugybė ryšių bei nervų ląstelių, kurios tiesiogiai susijusios su įvairiais raumenimis, atliekančiais tam tikrą judesį. Kuo labiau išnaudojamas raumenų aparatas, sako Feldenkraisas, ir kuo dėmesingiau atliekami judesiai, tuo labiau aktyvinamos smegenys, o aktyvuotos sritys pažadina šalia esančias. Problema yra ta, jog dauguma mūsų net aukščiausios klasės sportininkų jau ankstyvoje vaikystėje esam sukaustyti įvairių sustabarėjusių įpročių. Pasaulyje yra ir vis kurias naujos sistemos, pavyzdžiui Joga, Pilates ir kt. tačiau nesant tinkamoms sąlygoms, efektas dažnai yra nežymus ir ribotas.
Feldenkraisas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį ieškodamas atsakymų, kodėl žmogus nustoja mokintis ir geriausiu atveju išnaudoja tik dalį savo smegenų pajėgumo. Kokių sąlygų reikia norint tobulėti, norint iš naujo išmokti pvz.: po įvairių smegenų pažeidimų ar kitų traumų? “Galime turėti klaikią laikyseną, judesio būdą bei įpročius, kurie yra tokie žailingi mūsų kūnui, smegenims, bet save vadinti normaliais. Tuo tarpu tuos, dėl kurių ligos atsiranda pastebimų pokyčių, mes vadiname ligoniais?”
Viename iš savo seminarų JAV reklaminiame buklete Feldenkrais kviečia žmones patirti per judesį:
Efektą toniniams akių, galvos ir akių refleksams,
Geriau suprasti žmogaus biologiją ir laikyseną,
Atrasti esant dviems smegenų pusrutuliams,
Pajausti skirtumą tarp organiško, scholastinio bei akademinio mokymosi,
Patirti, jog dėl dėmesio raumenyse atsiranda pokyčiai greičiau negu po bet ko kito,
Pastebėti įvairias savo nepažintas dalis ir kaip papildyti savivaizdį skirtingų situacijų ir pamokų metu,
Patirti ekstremaliai greitus judesius,
Patirti lengvumo bei buvimo aukštesniais jausmą,
Treniruoti savo balsą – kvėpavimą, taip kaip jūsų nervų sistemai patiktų.
Kviečiu visus norinčius išmėginti šį nuostabų metodą. Patirkite, atraskite kitokią judesio-gyvenimo kokybę: ar tai būtų sportas, hobis, kasdieninė veikla, sveikatos negalavimai. Feldenkrais nėra dar viena judesio alternatyvų, bet būdas ženkliai pagerinti judesio, tame tarpe emocijų, mąstymo bei gyvenimo kokybę: per daugelį metų Feldenkrais metodas padėjo tiek turintiems sunkių judesio, pažinimo, mąstymo, emocijų sutrikimų, tiek sportininkams, dainininkams, muzikantams, jogą ar kitą metodą praktikuojantiems.
Daugiau apie Feldenkrais metodą galite skaityti čia.