Feldenkrais metodas – tai unikalus požiūris į žmogaus judėjimą, mokymąsi bei pokytį, išpuoselėtą Mošė Feldenkraiso. Metodas yra paremtas fizikos, neurologijos bei psichologijos principais bei sąlygomis, kurių metu nervų sistema geriausiai mokinas. Feldenkrais metodas yra vertinamas dėl savo poveikio gerinant laikyseną, lankstumą, koordinaciją, atletinius bei artistinius gabumus bei padeda tiems, kas turi judėjimo sunkumų, jaučia lėtinį skausmą bei įtampą (įskaitant nugaros skausmą ir kitas ligas), taip pat ir nervines, vystymosi bei psichologines problemas.
Feldenkrais metodas kartais įvardijamas kaip Feldenkrais terapija (“Body Awareness as Healing Therapy”), tačiau skirtingai nuo kitų metodikų, pagrindinis vaidmuo skiriamas unikaliai žmogaus nervų sistemai bei jos galimybėms. Priešingai nei paplitęs “taisymo” būdas, specialių sąlygų dėka smegenys pačios mokosi, tobuleja, gyja ir sprendžia įvairias problemas: judesio, mąstymo, emocijų, raidos ir kt.
“Judindami bet kurią kūno dalį paveikiame ir visas kitas”, – rašė Feldenkraisas.
Feldenkrais pamokose žmogus atlieka įvairaus sudėtingumo judesius, nuo vaikystės etapo iki aukšto meistriškumo. Judesiai iš pirmo žvilgsnio paprasti, lėti, švelnūs, tačiau stebėtinai efektingi. Feldenkrais metodas gali būti praktikuojamas grupėje bei individualių pamokų metu.
Feldenkrais metodas apima biologinius ir kultūrinius judesio, laikysenos bei mokymosi aspektus, ir kaip mūsų įpročiai apriboja mūsų potencialą. Dėl mūsų asmeninės patirties, kultūros, sužeidimų, ligų ir kt. formuojas fizinis ir psichologinis elgesys. Šis elgesys giliai įsitvirtina mūsų nervų sistemoje, ir dažnai sukelia nereikalingą fizinį ar psichologinį ribotumą. Feldenkrais metodas pasitelkia organišką mokymąsi, kad padėtų išsilaisvinti iš įvairių žalingų elgesio formų bei leidžia rastis naujam mąstymui, judesiui bei jausmui.
Feldenkrais mokoma dviem būdais:
“Per judesį įgyto sąmoningumo” (Awareness Through Movement, ATM)
“Funkcinės integracijos” (Functional Integration)
“Per judesį įgytas sąmoningumas”
Vertėtų paminėti, jog lietuvių kalboje kol kas nėra sukurta angliškam terminui “Awareness” atitikmens. Tačiau kol kas atrodo tai arčiausiai prasmės suvokimui. Anglų kalboje sąmoningumas siejamas su žodžiu sąmonė “Consiousness”, kas reikštų supratimą, kuriuo nepasižymi netekę sąmonės (pvz: kovos menuose po smūgio, avarijos ar dėl ligos žmogus praranda orientaciją). Tuo tarpu “Awareness” reiškia aktyvų žmogaus dalyvavimą stebint, skiriant (diferencijuojant) ir suteikiant reikšmę. Pavyzdžiui žmogus gali būti sąmoningas einant mišku (aš einu, esu miške), bet be Awareness, pastabumo, kiek, kada pakinta pastangos einant, ar jaučiu besikeičiančius kvapus, spalvas, kokį pagrindą jaučia pėdos. Iki stipraus dirgiklio, kuriuo gali būti skausmas, pastebėti galime tik tada, kai tai mums ką nors reiškia.
ATM (“Awareness through movement”) pamokos paprastai prasideda atsigulus ant patogių medvilninių kilimėlių (mokoma naudojant įvairias padėtis, įskaitant sėdėjimą ant kėdės ar stovėjimą). Pasitelkiant dėmesio koncentravimą bei malonų, tikslingą judesį, kiekviena pamoka atskleidžia dinaminį ryšį tarp tam tikro judesių modelio bei konkrečių veiksmų. Kitaip nei tradicinėse praktikose, kur judesiai gali tapti mechaniškais, o tikslas sudeginti daugiau kalorijų, tempti ar treniruoti valią, savo esme, “Per judesį įgytas sąmoningumas” moko kaip sumažinti nereikalingą raumenų įtampą ir pagerinti savo sąmoningumą per judesį. Pojūčių akcentavimo dėka judesiai yra lengvi, malonūs, be skausmo. Nors pamokos sąlyginai lengvos, rezultatas gali apstulbinti.
“Per judesį įgytas sąmoningumas” buvo sukurtas dr. Feldenkraiso kaip būdas suteikti mūsų nervų sistemai galimybę mokytis taip kaip tai darėme būdami vaikais, bet vėliau paprastai apleidome. Sudėtinė pamokų struktūra sukuria specialias salygas pajungti visą sistemą organiškam mokymuisi, kuomet seni įpročiai gali būti pakeisti pasitelkus naują gebėjimą ir sąmoningumą.
“Funkcinė integracija”
Funkcinė integracija vyksta individualios praktikos metu. Įvairūs pokyčiai yra pasiekiami per specifinę manipuliaciją ir pasyvius judesius, atitinkančius žmogaus poreikius. Funkcinė integracija yra švelnus, subtilus, efektyvus, ir plačiai pripažintas būdas spręsti tiek mažus nusiskundimus tokius kaip skausmas, tiek sunkias griaučių-raumenų bei neurologines problemas, chroninę įtampą, vaikų vystymosi sutrikimu
Dr. Mošė Feldenkraiso biografija
Feldenkrais Metodą sukūrė Mošė Feldenkraisas (1904-1984), kuris sujungė fizikos, motorinio vystymosi, biomechanikos, psichologijos bei kovų menų įžvalgas, bei išvystė galingą, efektyvų ir praktišką aplikaciją, apjungiančią žmogaus sveikatą ir funkciją.
Parengė Ignas Zakarauskas
No responses yet